Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Музей з тією самою «червоною кнопкою»

07.02.2021
10862

У Побузьке, недалеко від Первомайська, розташований Музей ракетних військ стратегічного призначення. Цікавий він тим, що не має аналогів в світі. Тут можна відвідати надсекретну стартову позицію міжконтинентальних балістичних ракет. Відкрито музей в 2001 році. На території знаходиться шахтно-пускова установка ракети SS-24 Scalpel, командний пункт під землею, енергоблок, холодильний центр, казарми, хозприміщення. Також тут представлені фрагменти двигунів ракет, автомобілі для перевезення ракет, макет ядерної боєголовки. Екскурсоводами в музеї працюють офіцери, які раніше служили на цій базі. За бажанням можна спуститися в командний пункт.

Історія

За часів СРСР потрапити на цю суперсекретну базу було неможливо. Усюди перебували сейсмодатчики, система радіопроменевого стеження, електросітка й мінне поле. Даний музей - єдиний в світі, який відкрито на базі реальної військової частини. Коли Радянський Союз розпався, в Україні було 176 міжконтинентальних балістичних ракет. Майже половина з них розташовувалася саме тут.

Враження

У залах музею в основному знаходяться макети колишньої ракетної частини, різні побутові предмети і документи. Тут представлені макети ракетної шахти і командного пункту, розташованого під землею. Але найцікавіше - за стінами музейних залів. Основний експонат - це ракета РС-20 «Воєвода», в класифікації НАТО - SS-18 Satan. Її вага - 211 т, довжина - 34 м, діамерт - 3 м, дальність стрільби - 15 тис. км. Примітно, що насправді таких ракет на території нашої країни ніколи не було. Її привезли як музейний експонат вже після відмови від ядерної зброї. В Україні перебували ракети нижчого класу - SS-24 Scalpel. Дальність стрільби таких ракет -10 тис. км. У 1994 році бази почали знищувати. Деякі підірвали, деякі залили бетоном і засипали будівельним сміттям. Потерни - так тут називаються підземні тунелі. Всі комунікації тут працюють, система вентиляції відмінно справляється зі своїм завданням. У музеї можна спуститися в командний пункт на 30-метрову глибину і своїми очима побачити ту саму «червону кнопку», за допомогою якої зазвичай здійснюється запуск ракет. До речі, насправді вона сірого кольору.

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.