Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Сонце величай – весну зустрічай, або як і де святкують Масницю в Україні

24.04.2021
15738

Масниця – це свято, яке своїм корінням сягає дохристиянських часів, ще його називають Колодієм або Сиропустом і є воно суто українським. Та хоча в різних регіонах існують відмінності у його святкуванні, суть свята всюди однакова – це загальне всепрощення, злагода та примирення. Супроводжується Масниця обрядами, спрямованими на пробудження природи від зимового сну, прославлянням сонця, весни та світла.
Масницю відзначають в останній тиждень перед Великим постом, а тому кожного року свято припадає на різні дати. Цього року Масницю відзначають з 12 по 18 лютого.

Нижче ми вам розповімо про те, де та як в Україні відбуватиметься святкування Масниці. А ви вже обирайте, які види розваг вам більше до смаку. Спочатку – про локації в столиці та її околицях.

Млинці, музика та наливки

На ВДНГ вирішили поєднати традиційне святкування Масниці з третім фестивалем наливок «Наливка фест». І все – під супровід великої концертної програми за участю українських зірок. На гостей чекатимуть танці, обряди, різноманітні конкурси, одним з яких стане турнір «П’яні шашки». На святі можна буде скуштувати млинці на будь-який смак – від традиційних до вегетаріанських, а також продегустувати найрізноманітніші наливки від українських виробників. Завершиться дійство спаленням солом’яної баби, яка уособлює собою зиму.

17-18 лютого
Місце проведення: ВДНГ (Як дістатися)
Вхід вільний

Масниця у Пирогово

Святкуватимуть Масницю і у Пирогово. На гостей чекає відтворення старовинного обряду Колодія, смачні млинці і вареники, вироби народних умільців. Крім того, діти і дорослі зможуть взяти активну участь у різноманітних народних забавах: катанні на конях і санчатах, змаганні на колоді, перетягуванні канату, а також потанцювати та поспівати пісень. І наприкінці свята, звичайно ж, спалять опудало, що символізуватиме злі сили зими.

17-18 лютого
Місце проведення: Пирогово (Як дістатися)
Вартість: 20-40 грн.

Солом’яний бичок та кольорові млинці

Святкування відбудуться і у центрі столиці – на Печерських пагорбах. Співоче поле перетвориться на святковий майданчик, де на гостей чекатимуть лицарський турнір, виступи відомих виконавців, фестиваль кольорових млинців, продаж виробів ручної роботи, виставка солом’яних скульптур. Тож усім, хто хоче зробити селфі з солом’яним бичком чи іншими фігурками з соломи, варто завітати на Співоче поле.

17-18 лютого
Місце проведення: Співоче поле
Вартість: 50-70 грн.

Бабське свято та вареники з сиром

Якщо ж бажаєте чогось більш колоритного та сповненого духом давніх традицій – вам до «Мамаєвої слободи». Саме тут оживе справжнє козацьке селище з музиками, гарними дівчатами та ярмарком. Гостей частуватимуть варениками, бо саме їх полюбляли козаки, а аж ніяк не млинці. Цікаво, що кожен вареник, залежно від начинки, щось символізує. Так, вареники з вишнями вважалися чарівними, з грибами – сприяли чоловічій силі, з сиром – символізували достаток і продовження роду. Окрім того, можна буде поласувати козацькою кашею, звареною на багатті, медовухою та різноманітними наливками. До того ж всі бажаючі неодружені хлопці та незаміжні дівчата зможуть долучитися до старовинного обряду Колодія, під час проведення якого до лівої руки хлопців прив’язують колодку, і щоб її зняти, треба відкупитися – наприклад, станцювати. Ще Масницю називали Бабським тижнем, а оскільки свято символізувало продовження роду, то жінкам в цей час дозволялося все, а чоловіки мали терпіти будь-які їхні примхи. Тож, жінки, не проґавте свій шанс.

17-18 лютого
Місце проведення: «Мамаєва слобода» (Як дістатися)
Вартість: 100 грн.

Українське свято Колодія

Якщо хочете поринути в давні традиції наших предків, завітайте до етнокомплексу «Українське село». Саме тут відзначатимуть свято Колодія. За повір’ям, Колодій – це бог шлюбу, прощення і примирення. Це місце ідеально підходить для сімейного святкування, бо як діти так і дорослі зможуть взяти безпосередню участь у іграх, забавах, танцях, поспівати весняних пісень та відвідати майстер-класи. До того ж на гостей чекатимуть виступи фольклорних колективів, козацька каша і рум’яні млинці. А дітлахи зможуть навідатися до невеличкого зоопарку, що діє на території комплексу.

17-18 лютого
Місце проведення: «Українське село» с. Бузова, вул. Дмитрівська, 1 (Як дістатися)
Вхід вільний

Млинці та страуси

Якщо ви бажаєте якось незвично відсвяткувати Масницю, тоді радимо відвідати Ясногородську страусину ферму. Тут на вас чекатимуть безкоштовна екскурсія, народні гуляння, млинці, розваги, конкурси та спалення солом’яного опудала.

17-18 лютого
Місце проведення: Київська область, селище Ясногородка, вул. Підлісна, 32 (Як дістатися)
Вартість: 50-100 грн.
Екскурсії фермою з 10:30 до 16:00.

Масниця на Одещині

В Одесі шануватимуть Колодія старовинними українськими танцями, піснями і обрядами. Також на одеситів чекають спортивні змагання, концертна програма, ярмарок народних майстрів та частування млинцями.

18 лютого
Місце проведення: м. Одеса, міський парк ім. Т. Г. Шевченка (Як дістатися)
Вхід вільний

Масниця у краєзнавчому музеї та Колодій на Хортиці

У Запоріжжі вже стало традицією відзначати Масницю на острові Хортиця в Історико-культурному комплексі «Запорізька Січ». Святкування почнеться з літургії, а продовжиться театралізованим дійством, іграми та забавами, в які грали наші предки багато років тому. Під кінець свята можна буде побачити виступи січових козаків та спалення солом’яного символу зими. Частуватимуть гостей смачними варениками.

18 лютого
Місце проведення: м. Запоріжжя, Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» (Як дістатися)
Вартість: 24 грн.

Приєднатися до святкування Масниці можна і в самому місті. Урочисту програму підготував Запорізький краєзнавчий музей. На гостей чекає екскурсія, яка допоможе зануритися в атмосферу стародавніх традицій та дізнатися про особливості святкування Масниці на Запоріжжі та в інших регіонах України, майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки, ароматний чай та різні смаколики. Святкові екскурсії для дітей та дорослих проводитимуть до першого березня, для груп від п’яти людей.

Місце проведення: м. Запоріжжя, вул. Троїцька, 29 (Як дістатися)

Свято Масниці на Наддніпрянщині

Якщо хочеться чогось більшого, ніж просто поїдання млинців, варто навідатись до Переяслав-Хмельницького. Там вже котрий рік поспіль святкують Масницю на території скансену Середньої Наддніпрянщини. А тому після традиційних святкувань, конкурсів, поїдання млинців та вареників можна буде прогулятися територією музею, що нагадує вулиці українського села Наддніпрянщини, та відвідати тематичні музеї, які розміщені у будиночках поряд. А оскільки територія скансену чимала, ви й не помітите, як звечоріє і настане час спалити солом’яне опудало, що символізує зиму та всі негаразди.

17-18 лютого
Місце проведення: м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 61 (Як дістатися)
Вартість: 15-30 грн.

Велетенське опудало та солом’яна корова Орлиця

Так Кременчук, окрім традиційних гулянь, здивує велетенським солом’яним опудалом, що, за словами організаторів, буде найбільшим в Україні. А родзинкою свята стане сплетена з соломи та очерету корова Орлиця, виготовлена народним майстром Павлом Даниленком. Орлиця стане окрасою фотозони, з нею не тільки зможуть, а й повинні будуть сфотографуватися всі кременчужани. Бо корова символізує родючість та достаток, а тому спільна фотографія з Орлицею є запорукою того, що ваш гаманець не пустуватиме цієї весни.

17-18 лютого
Місце проведення: м. Кременчук, площа Перемоги
Вхід вільний

На Масницю – до Гоголя

На Полтавщині, окрім Кременчука, величне дійство святкування Масниці відбудеться ще й у відомому селі Диканька. Тут 17 лютого на гостей чекають видовищна театралізована вистава, в якій візьмуть участь гоголівські персонажі, частування галушками, варениками з сиром та млинцями, виступи, конкурси, танці та спалення опудала зими.

17 лютого
Місце проведення: с. Диканька Полтавської області, площа перед районним будинком культури
Вхід вільний

Мукачевські палачінти

У Мукачеві Масницю як таку не святкують, але саме цими вихідними у місті пройде вже традиційний фестиваль «Варишська палачінта». У тих, хто вперше чує про цей захід, звичайно ж виникає питання: «А що ж воно таке, ота дивна палачінта?» Насправді все просто, слово «палачінта» має римське та румунське коріння і означає виріб із прісного тіста плескатої форми, тобто звичайний млинець. У програмі – спортивні змагання, майстер-класи, будівництво вежі із млинців, концертна програма і, звісно ж, частування гостей свята млинцями.

17-18 лютого
Місце проведення: м. Мукачеве, парк Перемоги (Як дістатися)
Вхід вільний

Колодій на Харківщині

На Харківщині цікаво відсвяткувати Масницю можна у літературно-меморіальному музеї Сковороди, що у селі Сковородинівка. Тут запланована інтерактивна програма, під час якої гостей ознайомлять зі старовинними українськими обрядами появи та в’язання колодки. Під час майстер-класів дітей та дорослих навчать створювати обереги, а на ярмарку народних умільців можна буде придбати різноманітні сувеніри.

17 лютого
Місце проведення: Національний музей Г. С. Сковороди, Харківська область, с. Сковородинівка, вул. Приозерна, 3 (Як дістатися)
Вартість: 20 грн.

Масниця на козацькому хуторі

Відчути дух справжньої козацької Масниці можна буде на Дніпропетровщині, на хуторі Галушківка. Тут святкуватимуть з козацькими розвагами, кінними виставами, українськими піснями, млинцями, справжнім кулішем та спаленням опудала.

17-18 лютого
Місце проведення: с. Гречане, Дніпропетровська обл. (Як дістатися)
Вартість: 80-90 грн.

 

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.